Навчально-тренажерна база

Тренажер з вантажних операцій з великогабаритними вантажами (Heavy Lift simulator)

Унікальний тренажер з вантажних операцій з великими вантажами передбачає комплексну роботу всіх учасників вантажних операцій з імітацією візуального та звукового супроводу. Для реалізації цієї мети в лабораторії обладнані робочі місця: старшого помічника капітана (керівника вантажних операцій), панель управління баластними операціями, дві кабіни для працівників на кранах, пульт управління і контролю над роботою всіх учасників вантажних операцій. Всі учасники процесу використовують зв'язок VHF, подібну зв'язку на судні.

Програма, яка обслуговується 19 комп'ютерами, припускає можливість двох типів вантаження. Перший тип - це одиночні вантажі, такі як контейнери, метал в рулонах, металопрокат та т.д. Ця перація проводиться одним кранівником під контролем керівника курсів. В результаті відпрацьовуються навички управління маніпулятором крана, звукові команди і команди, які подаються руками з берега. Після закінчення курсів слухачі отримують сертифікат суднового кранівника.

Другий тип тренажерної підготовки більш складний. На ньому відпрацьовується завантаження великогабаритних вантажів одним і двома кранами. Суть процесу навантаження полягає в злагоджених діях всіх учасників: керівника вантажних операцій, оператора баластних операцій, двох співробітників суднових кранів і керівника курсу. Такі вантажні операції є не тільки складними, але й небезпечними, оскільки можуть призвести до втрати остійності судна і як наслідок до його перекидання. Мета курсу полягає в поетапному відпрацюванні вантажних операцій: захоплення вантажу, його підйом, контроль крену, баластування судна, завантаження та розміщення вантажу на судні, контроль остійності і міцності корпусу судна після закінчення вантажних операцій.

Візуалізація курсу відбувається на двох 57-дюймових моніторах. Це дозволяє керівнику вантажними операціями повністю контролювати процес навантаження з будь-якої точки, як з берега, так і з судна, а оператору баластування судна стежити за креном судна. Крім того, є додаткові монітори, на яких можна отримати потрібну інформацію. Підготовка працівників суднових кранів проводиться в кабінах, які практично точно відображають реальні умови роботи. Візуалізація картинки реалізована на семи 46-дюймових моніторах у кожній кабіні, що забезпечує огляд з кабіни на об'єкт вантаження. Курс підготовки включає теоретичну та практичну частини. У теоретичній частині розглядаються питання техніки безпеки, історія розвитку перевезення великовантажних вантажів морем. Також увага приділяється встановленню кранів для підйому великовантажних вантажів, а також правилам їх кріплення на судах. У практичній частині тренажерної підготовки відпрацьовуються навички роботи як на одному крані, так і робота в тандемі. Весь процес навантаження може бути записаний і надалі детально проаналізовано.

Наявність такого тренажерного комплексу дає можливість курсантам ХДМА більш якісно підготуватися як для роботи в якості матросів (сертифікат кранівника суднового крана), так і надалі старшими помічниками капітанів (HEAVY LIFT курс), що підвищує конкурентоспроможність курсантів та випускників Херсонської державної морської академії.